חיפוש

רעלת הריון – איך ניתן להוכיח רשלנות רפואית?

היכרות עם הצעדים המשפטיים הנדרשים לטובת הוכחת כל סוג של רשלנות רפואית יכולה לסייע גם עבור מי שהרגישו שנפגעו כתוצאה מרעלת הריון.

במאמר הבא נסביר מה המשמעות של רשלנות רפואית, מתי היא מגלמת בתוכה את הזכות לפיצוי כספי ובאיזה מקרים כדאי להתייעץ עם עורך דין

הדרך להוכיח רשלנות רפואית בהריון דומה לאופן שבו צריך להוכיח כל סוג של רשלנות רפואית. על אף שהריון הוא כמובן תהליך הרבה יותר רגיש, ארוך ומורכב, ההיבט המשפטי זהה לרשלנות רפואית במקרים אחרים לגמרי. אז אם רוצים לממש את הזכות המשפטית הקיימת ולתבוע רופא בגין רשלנות רפואית, הדבר הנכון לעשות הוא להתייעץ עם עורך דין שמכיר את התחום ובקיא בו.

התייעצות עם עורך דין מאפשרת לבחון כל מקרה לגופו. במקרים ספציפיים כגון רעלת הריון, הדרך להוכיח רשלנות רפואית היא לא רק להכיר את לשון החוק – אלא גם להתייעץ עם עורך דין על מנת להשתמש בניסיון שלו. כאשר עורך הדין שמלווה את התובע הוא איש מקצוע בעל ניסיון ספציפי ברעלת הריון, המשמעות היא הגדלה משמעותית של סיכויי ההצלחה של התהליך המשפטי.

 

מהי רעלת הריון ואיך מוכיחים שהיא נגרמה בגלל רשלנות רפואית?

המשמעות של רשלנות רפואית היא שהרופא סטה מרמת הזהירות הסבירה שמקובלת בתחום ההתמחות שלו. מתוך ההגדרה הזו אפשר להבין את המאפיינים של רשלנות רפואית בכלל, אך גם לגזור את התכונות הספציפיות של רשלנות רפואית בהריון ובפרט רעלת הריון.

כך לדוגמא ההגדרה קובעת שעל התובע להוכיח שאכן התבצעה סטייה מרמת הזהירות הסבירה. כדי להוכיח סטייה כזו, צריך לבדוק מהי בכלל אותה רמת זהירות סבירה. היות ולשופט אין בדרך כלל את הידע המקצועי כדי לקבוע לבד האם בוצעה סטייה מרמת הזהירות הסבירה או לא, משתמשים בחוות דעת חיצונית של רופא מומחה. על פי חוות הדעת הזו, השופט יכול בעצמו להחליט האם אכן הייתה סטייה מרמת הזהירות הסבירה והאם אותה סטייה היא זו שגרמה לרעלת הריון ולנזק שנגרמה בעקבותיה.

 

הוכחת הנזק בתביעות רשלנות רפואית

אחת הסוגיות החשובות ביותר שאותן צריך להכיר על מנת להוכיח רשלנות רפואית במקרים של רעלת הריון קשורה לנזק עצמו. לפי דיני הנזיקין בישראל, לא מספיק להוכיח סטייה מרמת הזהירות הסבירה כדי לקבל פיצוי בגין רשלנות רפואית. אם רוצים להטיל את האשמה על הרופא המתרשל לכאורה ואף לקבל פיצוי כספי, צריך להוכיח שהסטייה מרמת הזהירות הסבירה היא זו שגרמה לנזק – ושהנזק לא היה נגרם אלמלא הסטייה.

במילים אחרות, רעלת הריון שהייתה נגרמת בכל מקרה, לא מזכה את התובעים בפיצוי, גם אם הם מוכיחים סטייה מרמת הזהירות הסבירה. אבל ספציפית כאן נכנס לתמונה עורך דין שמכיר את התחום.

 

זכוכית מגדלת

באותו נושא